Wróć

Alerty

[ALERT ALTO]: Wykorzystanie dotacji z PFR przez MŚP – PFR zapowiada tzw. kontrole następcze

Zwracamy uwagę, że Polski Fundusz Rozwoju (dalej: „PFR”) zapowiedział w ostatnich dnach, że będzie podejmował czynności kontrolne w stosunku do Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które uzyskały subwencję finansową w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR. Przedmiotem tzw. kontroli następczych ma być zarówno weryfikacja prawdziwości złożonych wniosków i oświadczeń, jak i sposobu wykorzystania otrzymanych środków pomocowych.

Z uwagi na powyższe, naszym zdaniem, wskazane jest przeprowadzenie audytu, który miałby na celu zweryfikowanie, czy finansowanie zostało uzyskane prawidłowo, skompletowanie pełnej dokumentacji uzasadniającej rzetelność wykorzystania oraz rozliczenia środków pomocowych (defence file), a także identyfikację i zabezpieczenie potencjalnych obszarów ryzyka na wypadek kontroli PFR.

Pozytywny wynik kontroli firmy będzie zależeć głównie od zaplanowania i podjęcia działań przygotowujących do ewentualnego audytu PFR. Warto zgromadzić i uporządkować dokumentację, która uzasadni prawidłowość aplikowania i korzystania ze środków publicznych, a jej zakres lub treść nie będzie sprzeczna z okolicznościami faktycznymi na moment wnioskowania.

Nieprawidłowości wykryte w ramach kontroli będą wiązać się nie tylko odpowiedzialnością karna za składanie fałszywych zeznań, ale również obowiązkiem zwrotu całości lub części otrzymanej subwencji.

***

Zachęcamy do kontaktu z nami, jeśli potrzebujecie Państwo naszego wsparcia w ocenie zasadności, bądź przeprowadzeniu wskazanych działań w celu realnego zabezpieczenia poprawności i rzetelności wykorzystania otrzymanych środków pomocowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.