Wróć

Alerty

[ALERT ALTO] Pakiet ulg na innowacje – dwukrotnie większa ulga B+R od nowego roku

15 czerwca Ministerstwo Finansów skierowało do prekonsultacji pierwszy projekt przepisów dotyczący pakietu ulg wspierających innowacje w ramach „Polskiego Ładu”.

Proponowane przepisy oceniamy bardzo pozytywnie. Zdecydowanie jeszcze bardziej poprawią finanse firm, które już korzystają z obecnych rozwiązań, a także tych innowatorów, którzy do tej pory nie mogli skorzystać z preferencji, chociażby ze względu na niską dochodowość na etapie prac B+R. Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia najnowszego projektu:

I.  Ulga B+R

1. Zwiększenie ulgi

  • Dwukrotnie wyższa możliwość odliczenia kosztów pracowniczych w ramach ulgi B+R: zwiększenie z 100% do 200%!,
  • Możliwość odliczenia 200% kosztów (teraz: 150%) przez podatników ze statusem CBR.

2. Nowy rodzaj odliczenia – ulga na innowacyjnych pracowników. Możliwość odliczenia np. z powodu zbyt niskiego dochodu lub straty od kwoty zaliczek na podatek dochodowy dot. pracowników realizujących prace B+R w co najmniej 50%.

II. Ulga na prototypy

Wprowadzenie nowego instrumentu umożliwiającego odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów produkcji próbnej nowych produktów oraz kosztów wprowadzenia nowych produktów na rynek.
Realizujący działalność B+R będą mogli zaliczyć do kosztów podatkowych, maksymalnie 30%
(i jednocześnie nie więcej niż 10% dochodu):

  • wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej,
  • wydatków na ulepszenie ww. środków trwałych w celu dostosowania go do uruchomienia produkcji próbnej,
  • kosztów poniesionych w związku z przygotowaniem dokumentów lub uzyskaniem certyfikatów niezbędnych do wprowadzenia nowego produktu na rynek.

MF proponuje, by z ulgi na prototypy podatnicy korzystali w rozliczeniu za rok, w którym ponieśli wydatki kwalifikowane oraz w kolejnych dwóch latach następujących bezpośrednio po tym roku.

III. Połączenie ulgi B+R oraz ulgi IP Box

MF proponuje możliwość symultanicznego korzystania z obu tych instrumentów poprzez obniżenie podatku obliczonego z zastosowaniem stawki 5% dodatkowo o koszty poniesione na prace B+R związane z wytworzeniem, rozwinięciem/ulepszeniem prawa własności intelektualnej.

To bardzo praktyczne rozwiązanie, które rzeczywiście powinno umożliwić korzystanie z IP BOX wielu przedsiębiorcom, dla których do tej pory było to nieopłacalne.

IV. Ulga na inwestycje w Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI)

Nowa ulga ma na celu zachęcenie do podejmowania przez osoby fizyczne inwestycji w przedsięwzięcia, których działanie wiąże się z dużym ryzykiem ekonomicznym.

Możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków na objęcie udziałów alternatywnej spółki inwestycyjnej, albo spółki, w której alternatywna spółka inwestycyjna posiada co najmniej 5% udziałów (akcji).

Warunkiem skorzystania jest posiadanie udziałów w ASI przez okres co najmniej 2 lat, opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a odliczenie max. do 250 tys. zł.

Więcej szczegółów znajdą Państwo tutaj.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.