Wróć

Alerty

[ALERT ALTO] Nowa wersja struktury JPK już obowiązuje

Od 1 stycznia 2022 r. w rozliczaniach VAT podatników będą obowiązywały nowe schemy JPK, czyli JPK_V7M(2) w przypadku rozliczeń miesięcznych oraz JPK_V7K(2) w przypadku rozliczeń kwartalnych.

Autor: Maciej Kokot
22 652 27 51

Nowa schema uwzględnia zmiany obowiązujące od stycznia 2022 r. oraz te, które weszły w życie już w lipcu 2021 r. (w ramach pakietu VAT e-commerce).


Zmiany w strukturze logicznej obejmują m.in.:

  • dodanie pola daty upływu terminu płatności lub dokonania zapłaty w przypadku skorzystania z ulgi na „złe długi”,
  • dodanie w części deklaracyjnej JPK pól odnoszących się do nowych terminów zwrotu VAT,
  • dodanie prefiksu kraju XI, stosowanego do transakcji towarowych z Irlandią Północną,
  • dodanie nowych oznaczeń wynikających z przepisów pakietu VAT e-commerce, tj. WSTO_EE (wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość) oraz IED (sprzedaż przez interfejsy elektroniczne),
  • usunięcie ze schemy wcześniej stosowanych oznaczeń dot. procedur e-commerce – EE (świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych) oraz SW (dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju),
  • usunięcie ze schemy oznaczenia MPP (mechanizm podzielonej płatności) – oznaczenie w praktyce niestosowane od lipca 2021 r.

Dodatkowo, składając JPK za styczeń 2022 r. oraz kolejne okresy, należy pamiętać o odpowiednim oznaczeniu struktury pliku, tj. JPK_V7M(2) lub JPK_V7K(2).

Jednocześnie zwracamy uwagę, że składając korekty za poprzednie okresy, należy stosować schemę obowiązującą w okresie, za który składany jest JPK.

Ze wzorem schemy można zapoznać się tutaj.


 

W razie pytań lub wątpliwości związanych ze zmianą stosowanej schemy pozostajemy do Państwa dyspozycji. Służymy także pomocą merytoryczną przy implementacji struktury JPK_V7M(2) w Państwa organizacji.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.