Wróć

Aktualności

IP BOX – jak prawidłowo skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów za 2020 rok ?

IP BOX jako preferencja uzupełniająca ulgę B+R przysparza przedsiębiorcom niemały ból głowy. Jak odnaleźć się w gąszczu przepisów i niespójnej praktyki?

Autor: Adrian Salabura
22 652 27 51

Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę, aby bezproblemowo przejść przez kontrolę urzędu skarbowego – zarówno przy rozliczaniu CIT jak i PIT.

Czy faktycznie przysługują Ci prawa IP?

IP BOX najpopularniejszy jest w branży IT i jednocześnie w tym samym sektorze kwestia praw własności intelektualnej budzi najwięcej problemów. Na co powinny uważać spółki informatyczne?

  • Sprawdź, czy faktycznie jesteś twórcą programu komputerowego i czy to właśnie Tobie
    w rozumieniu prawa własności intelektualnej przysługują prawa IP do stworzonych utworów. Pamiętaj, że prace w sektorze IT mogą generować utwory w postaci programu komputerowego (w zakresie tworzonego kodu), ale również w innych odmianach, potencjalnie niekwalifikowalnych w ramach IP BOX – np. jeśli prace dotyczą stricte warstwy graficznej.
  • Jeśli oprogramowanie tworzone było przy współpracy z innymi podmiotami, zweryfikuj czy skutecznie nabyłeś prawa majątkowe umożliwiające korzystanie z IP BOX w pełnym zakresie.
  • Następnie, złóż wniosek o indywidualną interpretację podatkową – tylko wtedy kwestia posiadania praw IP zostanie potwierdzona przez niezależny podmiot.

 

Czy w kalkulacji dochodu uwzględniłeś wszystkie koszty?

Przy kalkulacji dochodu w ramach IP BOX, istnieje obowiązek uwzględnienia wszystkich kosztów, które bezpośrednio lub pośrednio związane są z przychodem z IP. Oznacza to, że należy również uwzględnić koszty marketingu, koszty ogólnego zarządu i innego rodzaju wydatki, a następnie przypisać je do dochodu z IP wg odpowiedniej proporcji.

 

Czy prawidłowo obliczyłeś wskaźnik NEXUS?

Weź pod uwagę, że przy kalkulacji wskaźnika NEXUS należy przyjąć już zupełnie inne podejście i uwzględnić jedynie koszty działalności B+R, bezpośrednio związane z danym IP. Kwestie wpisywania się działalności w definicję B+R i „bezpośredniego związku” powinna być każdorazowo weryfikowana – wydano już wiele negatywnych interpretacji podatkowych, wskazujących na błędną kalkulację wskaźnika. Co również istotne, w skrajnych przypadkach brak jakichkolwiek kosztów bezpośrednich działalności B+R może uniemożliwić skorzystanie z IP BOX – takie ryzyko dotyczy jednak przede wszystkim programistów zatrudnionych na B2B.

 

Czy wyceniłeś dochód z IP z zastosowaniem właściwej metody cen transferowych?

Jeśli nie rejestrujesz oddzielnych płatności związanych z licencją lub przekazaniem praw majątkowych, a dochód z IP zawarty jest w całościowej cenie za usługę / produkt, jesteś zobowiązany do wyceny dochodu kwalifikowalnego w ramach IP BOX z zastosowaniem odpowiedniej metody cen transferowych. Dobór metody powinien być odpowiednio dopasowany do charakteru produktu lub usługi.

Warto zaznaczyć, że powyższe jest często omijane przez podatników, a w szczególności w przypadku programistów – nie jest wystarczające wyliczenie proporcji dochodu jedynie na podstawie czasu poświęconego na tworzenie programu względem ogólnego czasu pracy.

 

Kontakt:
Adrian Salabura
asalabura@altoadvisory.pl 
790 255 033 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.