Transformacja technologiczna ubezpieczycieli widoczna jest gołym okiem, zarówno z perspektywy ich oferty produktowej jak i sposobów komunikacji z klientami. Dodatkowo, innowacyjne technologie pozwalają na automatyzację i usprawnienie wielu procesów wewnętrznych, zmniejszając koszty działalności. Ze względu na pandemię COVID-19, priorytetem stało się również umożliwienie automatycznego lub zdalnego przeprowadzenia procesów, które do tej pory wymagały fizycznego zaangażowania pracowników. Popularnym obszarem innowacji są też wewnętrzne rozwiązania w obszarze tzw. cyberbezpieczeństwa, a także nowe produkty z tym związane, często odbiegające od standardowej działalności ubezpieczycieli.
W ostatnim czasie firmy z branży ubezpieczeniowej wdrażają wiele ciekawych rozwiązań, m.in. w obszarze:
- Obsługi klientów przez chatboty opracowane na bazie inteligentnych algorytmów
- Zdalnej obsługi i automatyzacji procesów ofertowania oraz likwidacji szkód, z wykorzystaniem aplikacji mobilnych
- Rozwoju systemów gromadzenia i analizy danych umożliwiających automatyzację i optymalizację w obszarze podejmowania decyzji
- Systemów optymalizujących dopasowanie ceny ubezpieczenia do konkretnego ryzyka
- Automatyzacji sprzedaży oraz płatności
- Automatyzacji procesów obsługi gwarancji
- Systemów wykrywających potencjalne wyłudzenia
- Zdalnej weryfikacji tożsamości
W oparciu o nowe technologie opracowywane są również zupełnie nowe produkty. Z najciekawszych, które wdrożone były w ostatnim czasie można wymienić m.in.:
- Hybrydowy produkt dla firm łączący nowoczesne oprogramowanie antywirusowe oraz ubezpieczenie chronionych urządzeń
- Aplikację analizującą styl jazdy kierowców
- Narzędzie do analizy bezpieczeństwa stron internetowych
Spółki, które samodzielnie (częściowo lub w pełnym zakresie) pracują nad wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, podejmują działalność o charakterze badawczo-rozwojowym (B+R), dzięki czemu mogą liczyć na uzyskanie istotnych oszczędności podatkowych.
W jaki sposób uzyskać oszczędności podatkowe w związku z działalnością B+R?
Aby skorzystać z preferencji podatkowych, firmy nie muszą pracować nad technologiami przełomowymi z punktu widzenia rynku – wystarczy, że będą to rozwiązania innowacyjne w skali samej spółki! Najbardziej atrakcyjnym instrumentem podatkowym jest ulga B+R, w ramach której innowacyjne firmy mogą zaoszczędzić 19% kosztów działalności B+R. Ulga przysługuje już na etapie rozwoju technologii, niezależnie od wyników podejmowanych prac. Koszty, które najczęściej odliczane są przy pracach w obszarze IT, to wynagrodzenia oraz amortyzacja zasobów wykorzystywanych w ramach działalności B+R. Ulgę przysługującą w danym roku można również rozliczyć w 6 kolejnych latach, w przypadku gdy w danym okresie dochód nie jest wystarczająco wysoki do wykorzystania odliczenia.
Dodatkowo, w niektórych przypadkach może wystąpić możliwość wykorzystania ulgi IP BOX, polegającej na preferencyjnym opodatkowaniu (stawka 5%) dochodów uzyskiwanych w związku z powstałymi prawami własności intelektualnej (w tym również autorskie prawo majątkowe do programu komputerowego). Instrument ten może być szczególnie atrakcyjny dla wyodrębnionych w grupie podmiotów, które w głównej mierze zajmują się właśnie opracowaniem nowych technologii.
Działalność B+R to również działalność twórcza, wobec czego istnieje możliwość (w niektórych przypadkach również obowiązek!) stosowania zryczałtowanych, 50% kosztów uzyskania przychodów dla pracowników spółki, nawet do wysokości 85 528 zł.
W ALTO pracujemy nad wdrażaniem tych instrumentów u naszych klientów zarówno z branży ubezpieczeniowej jak i IT. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem – zapraszamy do kontaktu.
Aleksandra Bońkowska
Partner, doradca podatkowy
tel. +48 501 624 355
e-mail: abonkowska@altoadvisory.pl
Adrian Salabura
Senior Consultant
tel. + 48 790 255 033
e-mail: asalabura@altoadvisory.pl
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej