Wróć

Komentarz

Puls Biznesu: Wojna wstrzymała przejęcia na Wschodzie

Firmy i inwestorzy skłaniają się do przenoszenia części kapitału ze Wschodu do Polski. Jednak jak niepokój w regionie wpłynie długoterminowo na zachowania firm i inwestorów?

Autor: Rafał Kozłowski
22 652 27 51

Polski Fundusz Rozwoju notuje wiele sygnałów o chęci relokowania do Polski fabryk czy centrów usług.
 Nasz ekspert Rafał Kozłowski (Counsel & Attoreny-at-law) komentuje dla Pulsu Biznesu obecną sytuację na rynku M&A w regionie i dzieli się swoimi przypuszczeniami, co może tę branżę czekać w najbliższym czasie:

,,Nawet w przypadku polskich sprzedających, którzy nie są najbardziej dotknięci tymi okolicznościami, zakładam większą powściągliwość globalnych kupujących z uwagi na bliskość wojny. Koszt zewnętrznego finansowania transakcji wzrośnie także dla lokalnych kupujących. […] W krótkiej perspektywie można spodziewać się transakcji tam, gdzie obie strony są zdeterminowane albo kupujący chwyta okazję. Natomiast w dłuższej, zakładam większą aktywność na rynku M&A w naszym regionie i dalszą konsolidację w wielu sektorach. Bezpieczeństwo i stabilność zyskane dzięki partnerstwu ze znaczącym kupującym mogą okazać się kluczowe w trudnych czasach. […] Obecna sytuacja, w szczególności sankcje krajów zachodnich, zapewne zamkną rynek M&A dla inwestycji zagranicznych w Rosji i Białorusi. Nie spodziewałbym się natomiast znaczącego przesunięcia tych pieniędzy do Polski. To rynki bliskie geograficznie, ale jednocześnie znacznie się różniące.”


Pełna treść artykułu jest dostępna na pb.pl.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.