Wróć

Artykuł

Zmiany w przepisach podatkowych – nowe wyzwania dla firm inwestycyjnych w 2019 r.

Od kilku lat przełom roku to tradycyjnie czas ogłaszania kolejnych rewolucji podatkowych – niewątpliwie końcówka roku 2018 i początek roku 2019 doskonale wpisują się w ten trend.Fundamentalne zmiany wprowadzane w różnych obszarach podatkowych z reguły odciskają swoje piętno również na funkcjonowaniu firm inwestycyjnych. Są oczywiście przykłady nowych regulacji, w przypadku których udało się przekonać ustawodawcę do zastosowania pewnych uproszczeń dla branży finansowej.Takim działaniem była między innymi batalia o zwolnienie domów maklerskich z obowiązku odrębnego ujmowania przychodów z zysków kapitałowych i z działalności operacyjnej – zakończona sukcesem, w czym duża zasługa Izby Domów Maklerskich.

Komentuje: Maciej Gruchot
22 652 27 51

Niestety wygląda na to, że trudno będzie liczyć na jakiekolwiek ulgowe traktowanie firm inwestycyjnych w kontekście najważniejszych zmian w przepisach podatkowych wprowadzanych w 2019 r. Przeciwnie, można postawić tezę, że wprowadzane obecnie regulacje będą stanowiły istotne wyzwanie dla całego sektora finansowego, który w coraz szerszym zakresie angażowany jest w procesy mające na celu ograniczanie unikania opodatkowania.

W naszej ocenie, szczególnie istotne i wymagające omówienia z perspektywy domów maklerskich są konsekwencje wprowadzenia przepisów w zakresie:

1. Raportowania schematów podatkowych (tzw. MDR)
2. Zmiany zasad poboru podatku u źródła
3. Wprowadzenia retrospektywnego obowiązku weryfikacji rezydencji podatkowych klientów firm inwestycyjnych.

Cały tekst znajdą Państwo w najnowszym biuletynie IDM Nr 18

Źródło: Biuletyn IDM

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.