Wróć

Alerty

[ALERT ALTO] Zaliczki PIT po nowemu – przewodnik po kolejnych zmianach Polskiego Ładu

Mimo tego, że Polski Ład wszedł w życie miesiąc temu, mamy już nowelizacje jego przepisów. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po tych zmianach.

Autor: Sylwia Kulczycka
22 652 27 51

Rozporządzenie z dnia 7 stycznia 2022 r.:

  • W dniu 7 stycznia 2022 r. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
  • O treści Rozporządzenia i wątpliwościach związanych z jego ważnością pisaliśmy w alercie ALTO – link.

 

Projekt ustawy zmieniającej z dnia 27 stycznia 2022 r.:

Projekt ustawy przeszedł już ścieżkę sejmową i został przekazany do Senatu. Proces legislacyjny znajduje się pod tym samym linkiem.

Mechanizm kalkulacji zaliczek

  • Projekt zakłada „przeniesienie” do nowego art. 53a ustawy o PIT treści zawartych w Rozporządzeniu, czyli mechanizmu podwójnej kalkulacji zaliczek oraz przedłużenia terminów pobrania i wpłaty części zaliczki na PIT.
  • Ustawa będzie stosowana do zaliczek za luty-grudzień 2022 r. Rozporządzenie ma wciąż stanowić podstawę kalkulacji zaliczki za styczeń 2022 r.

Zmiany w zakresie PIT-2

  • Projekt zakłada również możliwość złożenia PIT-2 w trakcie roku, a nie tylko przed pierwszą wypłatą w roku.

 

Nowe zasady kalkulacji zaliczek – czy trzeba je stosować?

  • Niezależnie od istniejących wątpliwości co do legalności Rozporządzenia, zastosowanie się do niego (a od lutego 2022 r. – zastosowanie się do zmienionej ustawy) powinno eliminować odpowiedzialność KKS po stronie płatnika. Jest to więc rozwiązanie najbardziej bezpieczne spośród dostępnych.
  • Jesteśmy świadomi, że stosowanie nowych zasad powoduje ogromny praktyczny problem w firmach, które nie uzyskały jeszcze od swoich dostawców odpowiednich aktualizacji programów płacowych. Często zdarza się więc, że firmy te nadal obliczają zaliczki PIT zgodnie z zasadami pierwotnie wprowadzonymi przez Polski Ład.
  • W zależności od sytuacji (np. podejmowanych działań) mogą wystąpić okoliczności redukujące odpowiedzialność KKS w tych firmach. Pomocne w tym zakresie jest gromadzenie odpowiednich dowodów, jak i opinia doradcy podatkowego.

 

W przypadku Państwa wątpliwości co do zasadności i możliwości stosowania ww. rozporządzenia oraz przepisów zawartych w ustawie, zachęcamy do indywidualnego kontaktu z doradcami ALTO.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.